5 sposobów ponownego wykorzystania zużytych olejów gastronomicznych

Zużyty olej z frytownicy to odpad niebezpieczny, którego nie możemy w żadnym wypadku wylać do kanalizacji. Jeśli jednak odpowiednio się go przetworzy, taki olej może stać się cennym surowcem. Można to wykonać na kilka różnych sposobów. Aby przekazać olej posmażalniczy do recyklingu w bezpieczny, przepisowy sposób, najlepszym sposobem jest skorzystanie z usług renomowanego odbiorcy. Wyspecjalizowana firma odbierze odpad i przekaże go do przetworzenia, aby można go było przekształcić w cenny składnik nadający się do użycia w rozmaitych produktach konsumenckich.

Recykling to najlepszy sposób na ponowne wykorzystanie zużytego oleju spożywczego. Do czego dokładnie można go użyć? Oto klika najbardziej popularnych sposobów, w jakie zużyty olej gastronomiczny może być ponownie wykorzystany. Stosuje się go między innymi w produkcji paliw, paszy dla zwierząt oraz szeregu rozmaitych produktów gospodarstwa domowego, w tym środków czyszczących.

Gdzie wykorzystuje się olej spożywczy po przetworzeniu?

Biopaliwa

W miarę wzrostu społecznej świadomości ekologicznej rośnie zapotrzebowanie na alternatywy dla olejów napędowych i szkodliwych dla środowiska paliw. Olej spożywczy może potencjalnie zostać użyty do produkcji różnych biopaliw, czystszej alternatywy dla ropy naftowej. Jak wykorzystuje się olej gastronomiczny do produkcji biopaliwa? Proces rozpoczyna się od odebrania odpadu przez dostawcę z restauracji i przewiezienia go w bezpiecznych, przepisowych warunkach do zakładu przetwórczego. Tam olej będzie poddany rafinacji i stanie się oczyszczonym surowcem przystosowanym do wykorzystania. Następnie trafi do zakładu produkcji biopaliw.

Pasze dla zwierząt

Zużyty olej gastronomiczny po przetworzeniu może być także wykorzystany jako składnik surowca do produkcji rozmaitych rodzajów karmy dla zwierząt. W tym celu należy poddać go rafinacji. Oczyszczony produkt zawiera dużo kalorii, ale także składniki odżywcze i właściwości poprawiające smak.

Mydła

Wytwarzanie mydła to kolejne zastosowanie zużytego oleju z spożywczego. Jest on przydatnym i ekonomicznym składnikiem w produkcji tego środka czystości – w połączeniu w wodą i płatkami sody kaustycznej.

Kosmetyki do włosów

Zużyty olej spożywczy może być również wykorzystany w produktach myjących do włosów, takich jak szampony i odżywki, ponieważ jako emoilent ma właściwości nawilżające i zmiękczające. Pozwala zachować wilgoć wewnątrz włosa, stanowiąc dla niego barierę ochronną.

Smary techniczne

Inne zastosowanie zużytego oleju po smażeniu to produkcja smarów technicznych. Dzięki swoim właściwościom fizycznym olej doskonale sprawdza się jako środek do smarowania maszyn i wszędzie tam, gdzie niezbędne jest zminimalizowanie tarcia powstającego pomiędzy ścierającymi się ze sobą elementami mechanizmów.

Więcej tekstów: