Zużyty olej spożywczy stanowi pożądany surowiec ze względu na możliwości jego przetwarzania i ponownego wykorzystania. Niestety niektóre firmy gastronomiczne nie stosują najlepszych praktyk w zakresie jego utylizacji. Czy można użyć klika razy tego samego oleju do smażenia? Jak rozpoznać, że olej jest zużyty i co zrobić z odpadem?
Co można skategoryzować jako zużyty olej gastronomiczny?
Zużyte oleje spożywcze to wszelkie oleje to wszystkie tłuszcze, które były używane do smażenia, pieczenia i gotowania i na skutek obróbki termicznej utraciły swoje właściwości. Do powstawania odpadów olejowych z tej kategorii dochodzi na dużą skale w restauracjach, punktach typu fast food, food truckach, barach itd., ale także w gospodarstwach domowych.
Czy można użyć kilka razy tego samego oleju do smażenia?
Użycie tego samego oleju do smażenia kilka razy bywa kuszące, szczególnie dla właścicieli lokali gastronomicznych, którym zależy na ograniczaniu strat. Należy jednak pamiętać, że przy każdej kolejnej obróbce jakość oleju spada – aż do momentu, gdy staje się on nie tylko niesmaczny, ale również niebezpieczny dla zdrowia. Zakłada się, że do głębokiego smażenia można wykorzystać olej maksymalnie do 3 razy, jednak tylko w określonych okolicznościach i z zachowaniem specjalnych zasad obejmujących między innymi filtrowanie.
Dlaczego wielokrotne używanie tego samego oleju do smażenia jest niebezpieczne?
Zużyty olej posmażalniczy wydziela nieprzyjemny charakterystyczny zapach. Niekorzystnie zmienia smak, jest ciężkostrawny i może prowadzić do zatruć pokarmowych. Co gorsza jednak, jego skład chemiczny zawiera substancje rakotwórcze, do których wytworzenia dochodzi podczas procesu smażenia. Z każdym ponownym użyciem oleju jego punkt dymienia spada, co oznacza, że szybciej się on pali, zatem szybciej dochodzi do wydzielania szkodliwych substancji.
Jak rozpoznać zużyty olej spożywczy?
W rozpoznaniu przydatności oleju do spożycia może pomóc prosta ocena poprzez zmysł węchu i smaku, ale także wzroku. Zużyty olej można przeważnie rozpoznać po kolorze. Najczęściej im ciemniejszy olej posmażalniczy, tym bardziej jest on zużyty. Alarmujący jest kolor ciemnobrązowy.
Jak możemy we właściwy sposób utylizować zużyty olej kuchenny?
Należy pamiętać o magazynowaniu i prawidłowym przechowywaniu zużytego oleju gastronomicznego w suchym i chłodnym miejscu z dala od źródeł ciepła, w bezpiecznym, zamkniętym zbiorniku. Nie wolno wylewać odpadów olejowych do kanalizacji. Większe ilości posmażalniczego oleju są przekazywane przez firmy gastronomiczne wyspecjalizowanym odbiorcom realizującym odbiór i transport oleju przepracowanego.
Do czego wykorzystywany jest zużyty olej spożywczy?
Olej posmażalniczy pochodzący z restauracji jest przekazywany do recyklingu. Na drodze specjalnych procesów jest przystosowywany do wykorzystania w różnej formie. Można użyć go między innymi do produkcji mydeł i środków czystości, paszy dla zwierząt czy biopaliw.