Odpady najbardziej niebezpieczne dla środowiska

Szkody, jakie każdego roku człowiek wyrządza środowisku na skutek swojej działalności, są bardzo poważne. W dużej mierze są one związane z odpadami niebezpiecznymi, które nie tylko zaśmiecają środowisko, ale również mogą być toksyczne i pod rożnymi względami szkodliwe. Aby znaleźć sposoby na ograniczenie owego zgubnego wpływu na środowisko, musimy w pierwszej kolejności dokładnie przyjrzeć się swoim codziennym praktykom i stylowi życia. Jakie rodzaje odpadów należą do najbardziej niebezpiecznych dla planety?

Szacuje się że rocznie na świecie produkuje się około 270 milionów ton odpadów. Wśród nich znajdują się również odpady tworzyw sztucznych wyjątkowo długo ulegające biodegradacji, a także różne rodzaje odpadów potencjalnie i realnie zagrażających środowisku ze względu na właściwości toksyczne. Największym problemem jest nie ilość, a właśnie rodzaj wytwarzanych odpadów. Należy ograniczyć produkcję tych najbardziej szkodliwych. Jakie śmieci są szczególnie niebezpieczne dla naszej Planety?

Plastikowe torby

Oczywisty punkt na liście najbardziej niebezpiecznych odpadów. Plastik rozkłada się na wysypiskach setki lat. Foliowe torebki i reklamówki są użytkowane przez większość z nas w dużych ilościach i stanowią nieodzowną cześć zakupów w hipermarkecie. Są przy tym poważnym problemem dla środowiska. Są trwałe, a przy tym lekkie,dlatego są z łatwością przenoszone przez wiatr. Trafiają do rzek, mórz i oceanów, wplątują się w gałęzie drzew, zaśmiecają otoczenie i zagrażają zwierzętom. Rozwiązaniem tego problemu jest oczywiście zastępowanie reklamówek plastikowych materiałowymi torbami wielokrotnego użytku, a także recykling.

Styropian

Może wydawać się niepozorny, ale jest niezwykle niebezpieczny dla dzikiej przyrody. Używa się go między innymi w produkcji pojemników na żywność. Ludzie wyrzucają je bez świadomości zagrożeń, jakie może to powodować. Zwierzęta zjadają resztki jedzenia znajdujące się na pojemnikach styropianowych i konsumują przy tym sam styropian. Może on powodować uszkodzenia ich jelit i prowadzić do śmierci niektórych gatunków zwierząt.

Ponadto styropian z małych drobin łatwo się rozpada, a jego cząstki trafiają do strumieni, rzek i mórz, gdzie spożywają je zwierzęta wodne. W ten sposób styropian stanowi również zagrożenie dla ludzi, spożywających ryby i owoce morza.

Guma do żucia

Przyklejona podeszwy buta guma do żucia może być irytująca. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak niebezpieczna może być ona dla zwierząt. Jeśli zamiast do naszego obuwia, przyklei się do piór ptaka, utknie w sierści lub pazurach małych ssaków, może poważnie utrudniać im poruszanie. Najbardziej niebezpieczne jest jednak spożywanie gumy przez niektóre gatunki zwierząt.

Balony

Powodują podobne zagrożenia do plastikowych toreb, jednak mogą być nawet jeszcze bardziej niebezpieczne. Balon z helem wypuszczony pod niebo daje radość obserwatorom na parę sekund. Później stanowi już tylko odpad z tworzywa sztucznego, który trafi na przykład do lasu lub zbiornika wodnego. Resztki balonów bywają też niestety spożywane przez niektóre zwierzęta. Mogą zatykać ich przewód pokarmowy i powodować głód poprzez niemożność przyswajania normalnych pokarmów oraz w konsekwencji śmierć. Balony bywają fałszywie reklamowane jako biodegradowalne, jednak jest to chwyt marketingowy i ich nazwa nie ma w tym wypadku nic wspólnego z prawdą.

Recykling i inne rozwiązania dla dobra środowiska

Największą zmianą, jaką należy wprowadzić w trosce o środowisko, jest ograniczenie produkcji odpadów. Podstawowym dostępnym środkiem do osiągnięcia tego celu jest recykling. Jeśli chodzi o odpady niebezpieczne, wdrożone zostały również takie rozwiązania jak przepisy dotyczące ich transportowania i gospodarowania odpadami niebezpiecznymi, a także te narzucające przedsiębiorcom obowiązek ich rejestrowania. Mowa tutaj o systemie BDO – zapisy do BDO – Bazie Danych Odpadowych.

Chociaż nie ma raczej rodzaju śmieci, który byłby korzystny dla środowiska, niektóre z nich mogą być bardziej niebezpieczne niż inne. Istnieją produkty i opakowania, których należy używać z umiarem, pamiętając o tym, by po zużyciu odpowiednio je zutylizować, na przykład poprzez umieszczenie w dedykowanym kontenerze do selektywnej zbiórki odpadów.  

Więcej tekstów: