Plastikowe słomki i inne odpady tworzyw – czego jeszcze o nich nie wiesz?

Produkcja tworzyw sztucznych jest głównym źródłem zanieczyszczenia środowiska i ma znaczący wpływ na ekosystem. Na czym dokładnie polega recykling plastikowych odpadów? Czy papierowe słomki do napojów faktycznie są bardziej eko od tych z tworzywa? Odpowiadamy na popularne pytania dotyczące recyklingu tworzyw sztucznych.

Mimo rosnącej świadomości społeczeństwa w zakresie ekologii wciąż stosunkowo niewiele osób ponownie używa plastikowych butelek i toreb. Takie produkty rozkładają się na wysypiskach śmieci przez kilkaset lat. Każda zużyta plastikowa torebka pozostanie na składowisku lub w innym miejscu przez kilka następnych pokoleń, o ile nie zostanie przetworzona i ponownie wykorzystana. Rozwiązaniem problemu pozwalającym na znaczne ograniczenie ilości plastikowych śmieci jest recykling.

Na czym polega recykling tworzyw sztucznych?

Recykling tworzyw sztucznych to proces, który przekształca stare tworzywa z powrotem w nowe tworzywa sztuczne. Proces ten wykorzystuje ciepło do topienia różnych rodzajów tworzyw, a następnie kształtowania ich w granulki, które są potem wykorzystywane do wytwarzania nowych produktów.

Aby poprawić sytuację związaną z zanieczyszczeniem środowiska odpadami tworzyw sztucznych powinniśmy wykorzystywać materiały z recyklingu w swoim życiu, czy to w domu, czy w pracy – oraz przekazywać plastik do przetworzenia poprzez segregację. Jak jeszcze możemy ograniczyć problem odpadów plastikowych dzięki prostym zmianom?

Papierowe słomki do napojów


Plastikowe słomki są częstym widokiem w wielu restauracjach. Niestety po jednorazowym użyciu lądują one po prostu w śmietniku. Mniejszy problem, gdy trafią na składowisko śmieci. Jeśli jednak przedostaną się do środowiska i zostaną przeniesione do zbiorników wodnych, trafią do oceanu, gdzie mogą szkodzić życiu morskiemu – a pośrednio także ludziom, poprzez spożycie owoców morza.

Według badań American Chemistry Council w samych Stanach Zjednoczonych codziennie używa się 8 milionów plastikowych słomek. Słomki są jednym z dziesięciu najczęściej znajdowanych przedmiotów podczas sprzątania plaż na wybrzeżach Ameryki, ze średnią 4,4 słomek na worek do sprzątania.

Prostym rozwiązaniem jest wykorzystywanie słomek z papieru zamiast plastikowych. Używanie ich staje się coraz bardziej powszechne, i to nie tylko ze względu na ekonomię. Dzieje się tak również dlatego, że restauracje chcą być postrzegane jako ekologiczne, rezygnując z plastiku.Wiele osób uważa mimo to, że używanie plastikowej słomki jest bardziej przyjazne dla środowiska niż używanie papierowej, ale nie jest to prawdą we wszystkich przypadkach. Opinia bierze się stąd, iż do produkcji papierowych artykułów zużywa się więcej energii. Technologia produkcji jest mniej wydajna niż w przypadku plastiku, a co za tym idzie, zwiększa wykorzystanie energii i materiałów, co przekłada się na zwiększenie śladu węglowego. W ostatecznym rozrachunku biodegradowalny papier mimo wszystko wydaje się lepszym wyborem dla środowiska niż tworzywo sztuczne.

Świat uważa tak samo, zwracając się ku problemowi środowiskowemu, jaki plastikowe słomki stanowią dla naszej planety. Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) wezwał do globalnego zakazu stosowania jednorazowych plastikowych słomek i mieszadełek. Celem unijnych przepisów, które weszły w życie z dniem 03.07.2021 w krajach Wspólnoty, jest ograniczenie ilości plastikowych odpadów. Zakazują one sprzedaży niektórych produktów plastikowych, które mają na stałe zniknąć z restauracji i sklepów.

Przemysł tworzyw sztucznych zarabia ogromne sumy rocznie i rozwija się w szybkim tempie, a każdego roku na całym świecie produkuje się około 8 milionów ton plastiku. Rozwiązaniem problemu na tę chwilę jest recykling oraz ograniczenie użycia plastikowych wyrobów w codziennym życiu. Zwiększanie świadomości w tym zakresie wydaje się również jednym z najważniejszych zadań dla osób dbających o dobro środowiska w obecnych czasach.

Więcej tekstów: