Ochrona środowiska w zakładach gastronomicznych: praktyczne wskazówki dla restauracji 

W dzisiejszych czasach, kiedy troska o środowisko nabiera coraz większego znaczenia, przedsiębiorstwa w różnych branżach, w tym gastronomicznej, mają istotną rolę do odegrania w trosce o dobro Planety. Jednym z aspektów, który często jest niedoceniany, jest właściwe postępowanie ze zużytym olejem spożywczym. W tym artykule przyjrzymy się zagrożeniom, jakie niesie niewłaściwe usuwanie oleju, oraz korzyściom, jakie przynosi recykling tego surowca generowanego przez restauracje, bary i inne zakłady gastronomiczne.

Niewłaściwe postępowanie ze zużytym olejem kuchennym może prowadzić do poważnych problemów środowiskowych. Wylewanie oleju do zlewozmywaka, studzienek kanalizacyjnych lub zbiorników wodnych czy na glebę to postępowanie zagrożone karami finansowymi. Może ono prowadzić do powstawania groźnych skażeń oraz zatorów kanalizacyjnych związanych z kosztownymi naprawami.

Zagrożenie dla życia wodnego

Olej kuchenny wylewany do rzek lub innych zbiorników wodnych może tworzyć cienką warstwę na powierzchni wody, która uniemożliwiłaby wymianę tlenu i światła. Takie zjawisko miałoby bardzo negatywny wpływ na organizmy wodne, w tym ryby i rośliny wodne. W rezultacie niechybnie doprowadziłoby do zaburzenia ekosystemów wodnych. Ponadto poważne zagrożenie stanowi zawartość toksycznych substancji w składzie odpadu olejowego, które mogą prowadzić do skażenia wód i gleby oraz zatrucia organizmów wodnych i lądowych.

Recykling oleju gastronomicznego

Zużyty olej kuchenny, zamiast stanowić problem, może być cennym surowcem do recyklingu. Proces przetwarzania odpadów olejowych pochodzących z zakładów gastronomicznych pozwala na uzyskanie surowca do produkcji środków czystości, biopaliw i nie tylko. Dzięki wykorzystaniu procesu recyklingu surowce naturalne mogą być w znaczącej mierze oszczędzane, przy jednoczesnym mniejszym obciążeniu środowiska przez produkcję nowych surowców.

Jak postępować ze zużytym olejem spożywczym?

Zużyty olej gastronomiczny powinien być zbierany w specjalnych zbiornikach, które będą szczelnie zamknięte, aby uniknąć wycieków. By pozbyć się gromadzonych w ten sposób odpadów, warto skorzystać z usług firm zajmujących się ich zbiórką oraz transportem, takich jak firma Wektor działająca na rynku odpadów od ponad 20 lat. Wiele takich firm dostarcza od razu dedykowane kontenery, na zużyty olej, zatem nie trzeba martwić się o posiadanie przepisowych zbiorników. Po ich zapełnieniu zużytym olejem, pojemniki zostaną odebrane przez firmę we wskazanym miejscu i terminie oraz zostaną dostarczone w przepisowych warunkach do miejsca recyklingu.

Więcej tekstów: