Czyszczenie kanalizacji – na czym polega?

Prawidłowe regularne czyszczenie kanalizacji gwarantuje zachowanie jej prawidłowego działania i higieny. Czyszczenie kanalizacji przemysłowej obywa się z zastosowaniem specjalistycznego sprzętu ciśnieniowego. Jakie wyróżnia się metody czyszczenia kanalizacji? Na czym dokładnie polega metoda hydrodynamiczna?

Czyszczenie kanalizacji jest wykonywane z zastosowaniem dwóch podstawowych metod: mechanicznej oraz ciśnieniowej. Każde z rozwiązań cieszy się sporą popularnością, jednak są one wykorzystywane w innych zastosowaniach.

Mechaniczne czyszczenie kanalizacji

Czyszczenie kanalizacji mechaniczne polega na wprowadzeniu do rur specjalnej spirali, która przy użyciu użyciu mechanizmu szybko się obraca, usuwając zanieczyszczenia blokujące kanalizację. Metoda mechaniczna jest najczęściej stosowana w pomieszczeniach, do udrażniania toalet czy zlewów. Pozwala skutecznie odtykać rury niezależnie od ich długości czy od rodzaju nagromadzonych osadów.

Ciśnieniowe czyszczenia kanalizacji – metoda hydrodynamiczna

Czyszczenie kanalizacji przemysłowej odbywa się natomiast metodą ciśnieniową, z  wykorzystaniem specjalistycznych wielofunkcyjnych pojazdów wyposażonych w system do odzysku wody. Jest to tak zwana metoda hydrodynamiczna, w której do rur wprowadza się specjalny wąż zakończony głowicą dopasowaną do rodzaju zanieczyszczeń i średnicy rury. Następnie wpuszcza się wodę, która poprzez pompy trafia do węża pod wysokim ciśnieniem i jest kierowana na ścianki rur, gdzie likwiduje zanieczyszczenia, zdrapując je i wypłukując osady. Następnie trafiają one do studni rewizyjnej. Stamtąd zanieczyszczenia są wypompowywane do beczki lub ręcznie wybierane.

Metoda hydrodynamiczna czyszczenia kanalizacji jest przyjazna dla środowiska. Jest stosowana między innymi w oczyszczalniach i szambach, czyi wszędzie tam, gdzie niezbędna jest większa moc oraz wydajność niż w przypadku metody mechanicznej. Znajduje też zastosowanie w czyszczeniu instalacji kanalizacji deszczowych, sanitarnych, przemysłowych, ogólnospołecznych, czyszczeniu studzienek kanalizacyjnych czy wpustów deszczowych. Silny strumień wody w metodzie ciśnieniowej skutecznie i szybko usuwa wszystkie rodzaje zanieczyszczeń, także w dużych ilościach. Metoda powinna być również stosowana profilaktycznie w regularnych odstępach czasu dla zapobiegania powstawaniu awarii.

Czyszczenie kanalizacji przemysłowej sprzętem WUKO

WUKO to potoczne określenie metody hydrodynamicznej czyszczenia kanalizacji. Nazwa pochodzi od specjalistycznych pojazdów Wytwórni Urządzeń Komunalnych WUKO wyposażonych w pompę tłoczącą wodę pod ciśnieniem. W firmie Wektor wykonujemy specjalistyczne czyszczenie kanalizacji przemysłowej metodą ciśnieniową, z wykorzystaniem wysoko wyspecjalizowanego wyspecjalizowanego samochodu wyposażonego w pompy o wysokiej wydajności ciśnienia roboczego.

Dysonujemy szeroką gamą głowic wysokociśnieniowych, dzięki czemu realizujemy czyszczenie ogólnie dostępnych odcinków rurowych, usuwanie piasków i innych osadów zalegających na dnie kanału. Nasza oferta obejmuje udrażnianie kanalizacji ogólnospławnej, sanitarnej, deszczowej, a także wypustów ulicznych i studzienek kanalizacyjnych z wykorzystaniem aut popularnie znanych jako WUKO.

Więcej tekstów: